top of page
aerospace_icon_b.png
automotive_icon_1_b.png
bulletprofvest_icon_b.png
windfarm_icon_b.png
yacht_icon_1_b.png
architecture_icon_b.png
sports_icon_b.png

Havacılık

Kompozit malzeme teknolojilerindeki gelişmeler ile sağlanan yüksek basınç ve performans değerleri sayesinde; Havacılık ve uzay endüstrisinde kompozit malzemelere olan güvenin artmasına, uçaklarda daha sofistike uygulamalara yol açmıştır.

Ticari ve askeri uçakların yanı sıra, diğer hava platformları (helikopter, İHA vb.) üretimlerinin tamamında yada büyük bir bölümünde kompozit malzemeler kullanılmaya başlanmış; hafiflik, yüksek mukavemet, esneklik, korozyon dayanımı gibi birçok avantajı ile geleneksel yöntemlerin yerini tamamen almıştır. 

Havalanmak

Otomotiv

2631818_810x458.jpg

Düşük karbon salınımına sahip, düşük yakıt tüketimi olan araçlara yöneliş beraberinde daha hafif, daha dayanıklı araç üretme ihtiyacını doğurmuştur. Bu arayış elbette üreticileri kompozit malzemelere yöneltmiş, günümüzde otomotiv sektörünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Bir diğer avantajı; klasik imalat malzemelerine göre daha kolay ve daha özgür şekil verme imkanı sayesinde, tasarımlarda daha özgür ve daha sofistike hatlar ortaya konmasına imkan sağlamaktadır.

Savunma

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak balistik panel ve koruyucu zırh tasarımlarında geleneksel metal ve türevleri, giderek seramik gibi görece ağır materyallerin yanında yüksek mukavemetli lifler ve polimer kompozitlerin kullanımına yönelmektedir.

Balistik alanında kullanılan kumaşların metal ve seramik gibi materyallerin yerini almasında en büyük etkenleri hafif olmaları, ağırlığına oranla performanslarının daha yüksek olması ve kullanıcıların hareket kabiliyetlerini sınırlamaması olarak sayılabilir.

Protection racket top image.jpg

Yenilenebilir Enerji

rüzgar türbinleri

Giderek büyüyen bir sektör olan yenilenebilir enerji sektörü, inşaat ve imalatta temel unsur olarak elyaf takviyeli polimerlerin kullanımına giderek daha fazla yönelmektedir.

 

Minimum bakım gereksinimleri, mükemmel yorulma mukavemeti, rastgele yükleme ve korozyona dayanma yeteneği gibi özellikler, bu endüstride kompozit malzemelerin kullanımındaki popülerliğini artırdı. Hem rüzgar türbinlerinde hem de denizaltı türbinlerinde kompozit kullanımına yol açan temel özelliklerdir.

Denizcilik

Özel ve askeri deniz platformlarında payını giderek artıran kompozit malzemeler, mükemmel ağırlık dağılımları , dayanıklılık, çevresel direnç, düşük bakım ve onarım özelliklerinin yanında, seri üretime olan yatkınlığı, tasarım & dizayna sağladığı avantajlar ve özgürlükler ile denizcilik sektörünün vazgeçilmez ana inşaat yöntemi olarak yerini almıştır.

Limatech; lüks yatlar, yüksek performanslı yelkenli & motorlu tekneler, yüksek hızlı askeri araçlar da dahil olmak üzere her türlü araç üretimi için çok kapsamlı bir malzeme yelpazesi sunmaktadır

Lüks Yatlar Yelken

Yapı & İnşaat

Modern Beton Mimarlık

İnşaat sektöründe kompozit malzemelerin kullanımı, dış mekan kullanımı için ideal olmasını sağlayan yüksek hava tolerans özellikleri ve yüksek mimari isteklere cevap verebilmesi sayesinde, dış cephe kaplamaları  ile başlamıştır. Bunun yanında kapı yapımından, mobilya üretimine varan geniş bir kompozit malzemelerin kullanıldığı sektör haline gelmiştir.

 

Kompozit malzemelerin uzun ömrü, daha düşük yaşam döngüsü maliyetleri ve daha az bakım maliyeti nedeniyle inşaat endüstrisi için caziptir.

Spor ve Eğlence

Elyaf takviyeli plastiklerin kullanımı, zengin bir spor ve eğlence ekipmanı geliştirmenin temel bir parçası olmuştur. Hafif ve dayanıklı yapısı, spor ve eğlence endüstrilerinde çok çeşitli kullanımlara izin vermiştir.

 

Kompozit malzemelerin uygulanması, geleneksel malzemelere göre daha uzun ömürlü ve daha güvenli bir alternatif sağlamak için sürekli olarak araştırılmaktadır.

Su kaydırağı

"Solutions for better products"

Havacilik
otomotiv
savunma
enerji
denizcilik
yapi
spor
bottom of page